Najbardziej zgodne z prawdą jest stwierdzenie NIE – nie ma zasad. Każde dziecko jest inne. Zaraz po urodzeniu trzeba się go „nauczyć” i tylko najbliżsi wiedzą, jak to z nim jest. Ale taka odpowiedź pewnie nie satysfakcjonuje młodych rodziców, którzy dopiero zaczynają przygodę z pieluszkami wielorazowymi. Przedstawiamy więc OGÓLNE zasady, które należy dostosować do każdego z dziecka z osobna.

Noworodek i niemowlak do 4 miesiąca życia zużywa ok 10-12 pieluch na dobę. Niemowlak powyżej 4 miesiąca życia - 8-10 /dobę maluch powyżej 1 roku życia 6-8, przy korzystaniu częściowo z nocnika.
Ilość pieluszek można zmniejszyć wymieniając zamiennie: 1 raz cały otulacz z wkładem, 1 raz sam wkład (pod warunkiem, że maluszek nie zrobił kupki).

Jeżeli więc chcemy włączać pralkę tylko raz dziennie należy sprawdzić jaka ilość pieluszek jest odpowiednia, dodać do tego około pół dnia na schnięcie i obliczyć ile dokładnie sztuk potrzebujemy.

Jak często wymieniać wkłady? To już w 100% zależy od dziecka. Jedno zapełnia pieluszkę bardzo często i nawet standardowe, bardzo firmowe pampersy nie wytrzymują, wówczas najlepsza jest bambusowa wkładka wymieniana co około 2 godziny. W innych przypadkach – to rodzic wie najlepiej...