Jak prać pieluszki wielorazowe i wkłady?
Po pierwsze by doprać z nich brud, po drugie by pozbyć się szkodliwych bakterii. Może nawet w odwrotnej kolejności, bo te bakterie jednak są największym zagrożeniem. Czy więc kierować się zaleceniami babci, pamiętającej tetrę i powtarzającej: „dziecko, wygotuj lepiej to wszystko, wtedy bakterie zginą!”? A może trochę rozsądku popartego wiedzą naukową. Człowiekowi (tym bardziej dziecku) zagraża konkretny typ bakterii – bakterie mezofilne. O dziwo, jak potwierdzają badania naukowe, bakterie te giną w temperaturze poniżej 10 stopni Celsjusza. Więc obalając mity naszych babć, wystarczy przepłukać pieluszkę w ZIMNEJ wodzie by bakterie chorobotwórcze zlikwidować.
Co do drugiego naszego celu – dopranie do czysta pieluszki wymaga temperatury 30-35 stopni. I to w zupełności wystarczy. Dlaczego więc tak niska temperatura prania? Bo więcej nie potrzeba. Po co więc zużywać więcej energii i wody na dłuższe i kosztowniejsze pranie? Warto też pamiętać, iż pranie w wyższych temperaturach może spowodować uszkodzenie materiału PUL. Dlatego też dodatkowo nie prasujemy ich. Co jest kolejną dużą zaletą - od razu po wyschnięciu mogą być użyte. I znów oszczędność energii i czasu.
Pieluszki wielorazowe najlepiej traktować jak zwykłe ubranka dziecięce. Podobnie o nie dbać i prać w zalecanej temperaturze (max. 35 stopni Celsjusza) z innymi ciuszkami (nie farbują) w połowie zalecanej dawki proszku do prania i bez użycia płynu zmiękczającego (zatyka on pory w delikatnym mikropolarku i powoduje przeciekanie pieluszki). Wybór proszku (oczywiście, takiego dla dzieci) pozostawiamy rodzicom – to oni najlepiej wiedzą, który już jest sprawdzony i nie drażni dziecka. Pieluszki są przystosowane do wirowania w max. 1000 obrotów/min. Wkłady z mikrofibry można prać w temperaturze do 90 st. Celsjusza, jednak nie jest to konieczne. Wkłady z bambusa maksymalnie w 60 st. Celsjusza. Do prania można użyć dodatku antybakteryjnego lub antybakteryjnego olejka z drzewa herbacianego. Suszyć w stanie rozwieszonym z dala od źródeł ciepła. Po wypraniu nie należy prasować ani pieluszek, ani wkładów.